Pelitutkimuksen päivä 2017

Pelitutkimuksen päivä järjestetään tänä vuonna Porin yliopistokeskuksessa maanantaina 8.5.2017.Tämänvuotisen Pelitutkimuksen päivän teemana on suomalainen Pokémon-pelitutkimus, jota esitellään sekä päivän keynote-puheenvuorossa (tohtorikoulutettava...

Pelitutkimuksen päivä järjestetään tänä vuonna Porin yliopistokeskuksessa maanantaina 8.5.2017.

Tämänvuotisen Pelitutkimuksen päivän teemana on suomalainen Pokémon-pelitutkimus, jota esitellään sekä päivän keynote-puheenvuorossa (tohtorikoulutettava Johannes Koski, Turun yliopisto) että esityskimarassa. Lisäksi päivässä palkitaan vuoden pelialan opinnäytetyökilpailun voittajat. Päivään osallistuvat pääsevät myös tutustumaan jo Porissa jo vuodesta 1967 toimineen Tactic Games Oy:n toimintaan.

Tapahtumaan ovat lämpimästi tervetulleita kaikki pelitutkijat sekä pelitutkimuksesta kiinnostuneet!
Pelitutkimuksen päivä on suomenkielinen ja maksuton tapahtuma.

Ilmoittautuminen:
Ilmoittaudu mukaan viimeistään keskiviikkona 3.5.

 

Tapahtumapaikka ja saapumisohjeet:
Porin yliopistokeskus, Kulttuurituotannon ja maisemantutkimuksen koulutusohjelma, luokka 267. Sisäänkäynti Porin yliopistokeskuksen ja Puuvillan kauppakeskuksen väliseltä sisäpihalta (Siltapuistokadun puoli) ja kulku toiseen kerrokseen rappusia tai hissillä Ravintola Sofiaa vastapäätä.

Päivän ohjelma:
10.00     Tervetuliaissanat – Digitaalisen kulttuurin professori Jaakko Suominen (Turun yliopisto)
              Suomen pelitutkimuksen seuran esittely – Puheenjohtaja, viestintätieteiden professori Tanja Sihvonen (Vaasan yliopisto)
              Keynote-puheenvuoro: ”Pokémon tutkimuskohteena: Tuoteperheen ja tutkimuksen aallot” – Tohtorikoulutettava Johannes Koski (Turun yliopisto)
              Pokémontutkimuskimara (useita esiintyjiä, ilmoitetaan myöhemmin)
12.00     Lounas (omakustanteinen)
13.00     Pelialan opinnäytekilpailun 2017 voittajien julistaminen ja voittajien puheenvuorot
14.00     Tutustuminen Tactic Games Oy:hyn (lähtö Porin yliopistokeskuksen ja Puuvillan kauppakeskuksen väliseltä sisäpihalta kaupunkijuna Porittaren kyydissä, paluu takaisin yliopistokeskukselle klo 16.30 mennessä)
16.30     Suomen pelitutkimuksen seuran kevätkokous
              Seuran kevätkokouksen jälkeen noin klo 18 siirrymme yhdessä päivälliselle (omakustanteinen)

 

Lisätiedot:
Tohtorikoulutettava Usva Friman
usva.friman@utu.fi

Tapahtuma on myös Facebookissa