Kuka olet?
Sanna-Kaisa Salminen, VTM ja YTK, aikuisopiskelija, toisen maisteritutkinnon tavoittelija, neljän lapsen äiti ja naimisissa.

Miten päädyit opiskelemaan Tampereen yliopiston Porin yksikköön?
Opiskelen Tampereen yliopiston Porin yksikössä sosiaalityötä, ja pääsin tänne opiskelemaan yhteishaun kautta, mutta pohjalla oli suoritettuna kandidaatin tutkielma Jyväskylän avoimessa yliopistossa. Olin hakenut jo parina aikaisempana vuonna yhteishaussa, mutta nyt kun sain kandityön valmiiksi, niin sain tämän maisterivaiheen opiskelupaikan!

Mikä inspiroi sinua opiskelussa ja opinnoissasi Porin yliopistokeskuksessa?
Meidän koulutusohjelmassa on paljon etänä suoritettavaa opiskelua, joten sopii hyvin minulle, koska haluan asua perheeni kanssa Raumalla ja matkustaa tätä väliä mahdollisimman vähän. Poriin on helppo tulla, kun on ilmaisia parkkipaikkoja saatavissa lähellä ja kampus on sen verran pieni, ettei kauaa tarvitse oikeaa luokkaa tai auditoriota etsiä.

Mikä on unelmien työpaikkasi?
Työpaikka, jossa saan kehittää toimintaa, tavata ja auttaa ihmisiä mm. keskustelemalla sekä tehdä oikeasti vaikuttavaa työtä, jonka tuloksia ei tarvitse tilastollisesti pystyä mittaamaan.

Lempiasiasi Porissa?
Asun Raumalla, joten arvostan hyviä kulkuyhteyksiä muualle Suomeen. Pidän myös siitä, että YTHS:n palveluita pystyy käyttämään Raumalla.

Mitä muuta teet opiskelun ohella?
Nyt kun opiskelen toista tutkintoa, niin minulla ei ole opintotukioikeutta enää! Minun pitää hankkia toimeentuloni monella tavalla, kuten Rauma-oppaana toimimalla satunnaisia keikkoja tekemällä. Tällä hetkellä tavoittelen palkallista työharjoittelupaikkaa, joka kuuluu osana sosiaalityön opintoja. Näin perheellisenä minun pitää tarkkaan suunnitella kalenteria, että kursseja on sopiva määrä suoritettavissa, jotta opinnot edistyy, ja kalenterissa on riittävästi vapaata, jotta voin ottaa tarjottuja keikkoja taloudellista puolta tukemaan.


<< Takaisin opiskelijatiimin esittelysivulle